Ağız ve Diş Sağlığı
ağız-ve-diş-sağlığı-3

Ağız ve Diş Sağlığı

Kardelen Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü tıp merkezimiz bünyesinde hizmet vermektedir. Hastalarımızın kendilerini güvende hissedecekleri, maksimum hijyenin sağlandığı, önceliğin hasta memnuniyeti olduğu kliniğimizde uzman diş hekimi kadromuz hafta içi, hafta sonu ve akşam saatleri de dahil olmak üzere her yaştan hastamız için ağız, çene ve diş hastalıkları konusunda teşhis ve tedavi hizmetleri sunuyoruz.

Ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarınız için Kardelen Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü etik değerlere bağlı, bilinçli ve güvenilir hizmetlerini kişiye özel tanı ve metotlarıyla hastaları ile buluşturmaktadır.

 

İmplant
Ortodonti
Protez
Işınlı Dolgu
Lazerle Diş Beyazlatma
Porselen-Zirkon
Kron-Köprüler
Kanal Tedavisi
Diş Taşı Temizliği (DETERTRAJ)
Diş Beyazlatma
Pedodonti
Diş Eti Çekilmeleri
Gömülü Diş Çekimi
Diş Çekimleri

 

İMPLANT DİŞ TEDAVİSİ

Tıp alanında gelişen teknolojiler sayesinde Ağız ve Diş Sağlığı alanında kullanılmakta olan tedavi yöntemleri de hızla gelişti. İmplant teknolojisinin gelişmesi de eksik dişlerin hem sağlık açısından hem kozmetik görünüm açısından sorun olmasını ortadan kaldırdı. Köprü ve protezler ile çözmeye çalıştığımız eksik diş tedavisi implant teknolojisinin gelişmesiyle çok daha yaygın ve işlevsel olarak kullanmaya başladık. Kardelen Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nde implant uygulamaları başarı ile gerçekleştirilmektedir.

 

 

İmplant diş tedavisi nedir?

İmplant diş tedavisi eksik dişlerin tamamlanması için kullandığımız en modern tedavi seçeneğidir. Çene kemiğine yerleştirilen, genellikle titanyumdan imal edilmiş vidaların üzerine gerçek görünümlü diş protezlerinin yerleştirilmesi ile tedavi gerçekleştirilir. İmplant tedavisi özelliklere komşu dişlere zarar vermemesi, ağız yapısını bozmaması, sağlıklı dişlere zarar vermemesi nedeni ile eksik diş tedavisi alanında büyük avantajlar getiriyor. İmplant tedavisi ile rahatça yemek yiyebilir, konuşabilir, gülebilirsiniz.

İmplant diş tedavisi kimlere uygulanabilir?

18 yaşını geçmiş, ağız ve çene yapısı gelişimini tamamlamış diş eksikliği bulunan hastalara uygulanabilir. İmplant diş tedavisine röntgen çekerek başlanıyor. Röntgen sonuçları ile doktorlarımız çene yapısının uygunluğunu varsa daha önceki tedavileri kolaylıkla tespit edebiliyorlar. Kullandığınız ilaçların bazen tedavi öncesi kesilmesi gerebilir. Kişiye özel detaylı bilgiye de doktorunuzla yapacağınız muayene sırasında ulaşabileceksiniz.

 

İmplant diş tedavisi nasıl yapılır?

İmplant diş muayenesinin ardından işleme karar verildikten sonra diş ve çene ölçüleri alınır. İşlem genellikle hasta konforu için hafif sedasyon altında gerçekleştirilir. İmplant diş tedavilerinde tek aşamalı ve iki aşamalı iki seçenek mevcuttur. Hastaya uygun olan seçenek hekiminiz tarafından belirlenecek ve tedavi süreci başlayacaktır. Geçici ve kalıcı implantlar için doktorunuzla belirleyeceğiniz tedavi takvimi ile sağlıklı ve güzel bir gülüşe yeniden kavuşabilirsiniz.

 

 

PERELEN ZİRKONYUM

Zirkonyum implantlar son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile ortaya çıkmış, titanyum implantların direncini artırmak için yapılmış yeni nesil implantlardır. Dar çene kemiği gibi zor vakalarda dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Oldukça dayanıklı ve vücuda zararı olmayan bir maddedir.

Zirkonyumun kullanıldığı diğer bir alan diş kaplamasıdır.  Zirkonyum doğal diş rengine çok yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtma özelliği vardır. Bu nedenle estetik açıdan doğal sonuçlar verirken uzun ömürlü olması da zirkonyum implantların kullanımı artırmıştır. Zirkonyum implantlar aşınma yapmaz, ağızda metal tadı bırakmaz ve zaman içerisinde renk değişikliği oluşturmaz.

 

 

ORTODONTİ (DİŞ TELİ UYGULAMASI)

Diş teli tedavisi değişik nedenlerle diş dizilimlerinde bozukluk ve çarpıklık olan bireylerin dişlerinin üzerine yerleştirilen braketler ve bunları tutan teller ile yapılır. Diş teli tedavisi dişleri aralıklı olanlara, dişlerinde çarpıklık olanlara, ısırma bozukluğu olanlara, kırık dişlere ve dişleri birbirinin üzerine binmiş dişleri olanlara uygulanabilir.

Ortodonti tedavisi uzun süreli bir tedavidir. 18-36 ay arasında tedavi süreleri değişiklik gösterebilir. Tedavi sürecince diş tellerine zarar verebilecek sertlikte gıdalardan, yoğun asitli gıdalardan ve çok yapışkan gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Ortodonti tedavisi süresince diş bakımı ve diş temizliği de ekstra önem kazanmaktadır. Başarılı sonuçlar için doktorunuzla tam iş birliği içinde olmak ve tedavi sürekliliğini sağlamak ortodonti tedavisinde çok önemlidir.

 

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ VE TEDAVİSİ

Diş etinin diş kökünün açığa çıkacak şekilde görünmesini ya da diş minesinin altına gelecek kadar açılmasını diş eti çekilmesi olarak değerlendirebiliriz. Diş eti çekilmesinin pek çok nedeni olabilir. Genetik sebepler, diş taşları, kötü kaplamalar, dişlerin sert ve aşırı fırçalanması, dişlerin düzgün temizlenmemesi, dişlerin aralarında biriken gıda artıkları, beslenme alışkanlıkları gibi değişik nedenlerle karşımıza çıkabilir. Tüm bu nedenler bakteri plağı oluşmasına ve diş eti iltihaplanmalarına sebebiyet verir.

 

Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir?

Ağız kokusu, diş etlerinde kanama, diş etlerinde şişme, diş etlerinde kızarma, diş boylarının görünürde uzaması, diş etlerindeki renk değişiklikleri diş eti çekilmesinin belirtileri arasında yer alır. Diş eti çekilmesinin en büyük tehlikesi sağlıklı dişlerin kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle belirtileriniz varsa diş hekiminize hızlıca başvurmanız tedavi sürecinde olumlu etkiler sağlayacaktır.

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisinde farklı dolgu uygulamaları, ilaç tedavileri, kaplama tedavileri ve ileri vakalarda cerrahi yöntemler kullanılabilir. Erken dönemde müdahale diş eti çekilmesi rahatsızlıklarında oldukça önemlidir. Geç kalınmadığı durumlarda kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesi mümkündür.

 

 

LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHİNG)

Dişlerimizde zaman içerisinde renk değişiklikleri ve lekeler oluşur. Dişlerde zaman içinde istenmeyen lekeler oluşur. Yaşlanma, boyalı gıda maddeleri madde içeren gıdaların (Çay, kahve, kola, sigara vb) yoğun tüketimi, diş bakımının ve fırçalamanın ihmal edilmesi, alınan antibiyotikler dişlerimizdeki renk değişikliğinin belirli başlı sebepleri arasında gösterilebilir. Bu lekelerden ve renk değişikliklerinden diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri ile kurtulmak mümkün. Fırçalama ile çıkarılamayan lekeler ya da zaman içerisinde oluşan sararma diş beyazlatma işlemi ile dişin mine yapısından çözülerek birkaç tona kadar açık renge kavuşturulabilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde ağız ve diş muayenesi gerçekleştirilir. İkinci aşamada diş taşı temizliği ve diş parlatma işlemi yapılır. Dişlerin üzerindeki pürüzler giderilir. Bu işlemler sırasında çürük diş varsa öncelikle onlarında tedavisi gerçekleştirilir. Uygulanan özel jeller ve ışık teknolojisi ile kısa bir bekleme süresinin ardından acısız ağrısız bir şekilde pırıl pırıl dişlere ve eşsiz bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.

Beyazlatma işlemi için kişiye özel yapılan silikon dişlikler ile evde de uygulayabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur. Dişinize özel alınan ölçüler ile hazırlanan kalıplar ev kullanımınız için tercih edilebilir.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürmektedir?

Diş hekiminiz tarafından uygulanan özel tedavi genellikle 20-60 dakika sürer. Diş taşı temizliği ile aynı gün işlem gerçekleştirilebilir.

İşlemden sonra dişlerimi ne kadar beyazlatabilirim?

Tek seanslık bir uygulama sonrasında dişlerinizin durumuna göre ortalama 2-3 ton renk açılabilir. İhtiyaç duyuldukça ve koruma amaçlı belirli periyotlarda işlem tekrarlanabilir.

 

 

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ (DETERTRAJ)

Dişler günlük olarak temizlense bile dişler üzerinde bakteri plağı oluşumu görülebilir. Tükürük ve gıdalar ile birleşen bakteri plağı tabakası zamanla sertleşmeye ve diş taşlarını oluşturmaya başlar. Diş taşlarının oluşması diş etlerinin çekilmesine neden olacağı için düzenli temizlenmediğinde karşımıza diş ve diş eti sorunları çıkarabilir.

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Diş taşları modern diş ünitelerinde Diş Hekimi tarafından temizlenir. Ünitelerdeki özel aletler diş taşı temizliği için özel olarak tasarlanmıştır. İşlemde genellikle sprey sıkılarak hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. Hastalar hiçbir şekilde ağrı hissetmezler. İşlem sırasında bazı noktalarda hissedilmeyen minik kanamalar olabilir. İşlemden sonra çok az sıcak soğuk hassasiyeti gözlemlenebilir. Diş taşı temizleme işlemi yaklaşık 25 – 30 dakika arasında tamamlanır.

Diş taşı temizliği ne kadar aralıklarla yapılmalıdır?

Yapılan klinik araştırmalarda 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi tarafından yapılan kontrollerin yapılması en ideal işlem aralığı olduğu ortaya çıkmıştır. Bazı özel durumlarda işlem aralıkları farklılaştırılabilir.

 

 

PEDODONTİ (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti nedir?

Pedodonti 0-14 yaş grubu çocukların dişleri ile ilgilenen diş hekimliğinin ana dallarından biridir. Çocukların Süt ve kalıcı dişlerinin korunması ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliğinin Kapsamı nedir?

Ana konusu çocuklar ve çocukların diş sağlığı olan pedodonti bilim dalının kapsadığı konuları başlıklar halinde şu şekilde belirtilebiliriz.

  • Erken yaş diş kontrolleri
  • Çocuklarda beslenme alışkanlığının düzenlenmesi
  • Çocuklarda çene ve diş gelişiminin düzenli kontrolleri
  • Çocuklarda oluşan diş kırılmalarının tedavileri
  • Süt dişleri ve kalıcı dişler için kanal tedavisi
  • Çocuklarda koruyucu ortodonti tedavileri
  • Dişlerde oluşan renklenmeler
  • Kron kaplama
  • Diş çekimleri

Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Süt dişleri toplam 20 adettir. Süt dişleri çocukların beslenmesi için çok önemlidir. Konuşmanın normal ve düzgün gelişimi süt dişleri sayesinde olmaktadır. Süt dişlerinin kalıcı dişler çıkana kadar süreçte kalıcı diş için yerleri korumak, kalıcı dişlerin çıkması ve onların tutulmasında çok önemli rol üstlenirler. Süt dişlerinin korunması

 

 

KANAL TEDAVİSİ

Ciddi şekilde çürümeye başlayan diş köklerinde enfeksiyon gelişmeye başlayan dişleri kurtarmak, onarmak, dişlerin fonksiyonlarını kaybetmeden geri kazanılmasını sağlama amacıyla diş hekimliğinde uygulanan en yaygın tedavi seçeneğine kanal tedavisi ismini veriyoruz. Kanal tedavisi için dişlerin iç kısmındaki sinirler alınır, iç duvarlar temizlenir ve son aşama olarak dolgu uygulaması yapılarak diş tedavisi tamamlanır. Enfeksiyonun yaygın olduğu durumlarda antibiyotik tedavisi ile de diş kanal tedavisine destek vermek gerekebilir. Kanal tedavisinde erken başlamak tüm diş problemlerinde olduğu gibi çok önemlidir. Uzun süre ağrıyan dişleri ihmal etmemek, enfeksiyon dokulara yayılmadan diş hekimine başvurmak dişin kurtarılma şansını artıracaktır.

 

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisinin ilk aşaması röntgen çekimidir. Diş hekimi artık hızlı bir şeklide alınabilen röntgen sonuçlarını hasta ile birlikte değerlendirir. Dişteki hasarın boyutunu hasta paylaşır. İkinci aşamada enfeksiyonlu bölüm açılarak kanal genişletilir. Bu işlem tüm enfeksiyon ve hasarlı bölge temizlenene kadar devam eder. Dişteki hasara göre bu temizleme işlemi 2-3 farklı seansta da devam edebilir. Dişin içi tamamen temizlendikten sonra boşluğun doldurulması için dolgu uygulaması yapılır. Doğru dolgu uygulanması kanal tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasındadır.

Kanal tedavisi sırasında ağrı hisseder miyim?

Kanal tedavisi sırasında dişteki enfeksiyonun temizlenmesi esnasında pek çok hasta ağrı hissetmez. Çok az miktarda hassasiyet hissedilebilir

Kanal tedavisi sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Tedaviden sonra en az iki saat yiyecek ya da içecek tüketilmemesi gerekmektedir. İşlem sonrası 1-2 gün hassasiyet devam edebilir bu nedenle özellikle aşırı sıcak soğuk ya da çiğnemesi çok sert gıdalardan kaçınmak iyileşme süresinde faydalı olacaktır.

Kanal tedavisi diş hekimliğinde %95’ten fazla başarı oranına sahip sık kullanılan temel bir tedavi işlemidir. Kanal tedavisi görmüş hastaların pek çoğu dişlerini bir ömür boyu kullanılabilirler.

Kanal tedavisinin bir alternatifi var mıdır?

Kanal tedavisi doğal dişlerinizi kurtarmak için yapılır. Kanal tedavisi günümüz teknolojisinde mümkün olan en iyi tedavi seçeneğidir. Doğal dişlerimiz sadece besinleri gıdaları parçalamak için değil, aynı zamanda doğru beslenmeyi sağlamak için etkili bir sindirim de sağlar.

Kanal tedavisi ile kurtarılamayacak durumda olan dişler için alternatif dişin çekilmesi ve yerine köprü, implant ya da protez diş ile değiştirilmesi gerekmektedir. Doğal dişlerimizi kaybetmeden önce kanal tedavisi imkânı değerlendirilmelidir.