COVİD 19 VE D VİTAMİNİ
ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI
26 Şubat 2021
İSİLİK
4 Temmuz 2021

COVİD 19 VE D VİTAMİNİ

D VİTAMİNİ

D Vitamini; kalsiyum emilimine destek olan, kemiklerinizin büyümesini ve mineralleşmesini sağlayan, immünomodülatör (bağışıklık sistemi düzenleyici) anti-inflamatuvar (yangı önleyici) antioksidan sindirim, dolaşım ve sinir sisteminde çok önemli görevleri olan yağda çözünen bir vitamindir.

Bu özellikleri nedeniyle, özellikle biz çocuk hekimleri açısından çok önemli yere sahip olan D vitamininin, Covid-19 pandemisinde ne kadar önemli olduğu tekrar gündeme geldi. Pandeminin başından bu güne kadar Covid-19 hastalığı ile D vitamini arasındaki ilişkiye dair birçok bilimsel çalışma yapıldı ve çok önemli uluslararası bilimsel makaleler yayınlandı.

Bu bilimsel yayınlardan elde edilen bilgileri kısaca paylaşmak isterim.

NORMAL D VİTAMİNİ DÜZEYİ KAÇ OLMALI?

  • 30-70 ng/ml…………………………...normal
  • 20-30 ng/ml…………………………… D vitamini yetersizliği
  • 10-20 ng/ml…………………………… D vitamini eksikliğinde
  • 10 ng/ml altı………………………….. ağır D vitamini eksikliği

İspanya'da yayınlanan bir makale;

COVID-19 semptomları ile hastaneye yatırılan hastaların tümüne eşit olarak hidroksiklorokin ve azitromisin ile tedavi verilmiş ve aynı tedavi protokolleri uygulanmış. Ancak çeşitli denenlerle bu hastaların bir kısmına D vitamini tedavisi verilmiş, bir kısmına D vitamini tedavisi verilememiş. D vitamini tedavisi verilen hastalardan sadece biri yoğun bakıma girerken, D vitamini ile tedavisi verilemeyenhastaların yarısı yoğun bakıma alınmış.

Güneydoğu Filipinler Üniversitesi'ndeki bir araştırmada;

COVID-19 teşhisi konan 212 kişinin kandaki D vitamini seviyelerine bakılmış ve D vitamini seviyesi 20 ng/ml altında olanlarda enfeksiyonun şiddetli, D vitamini seviyesi 30 ng/ml üzerinde olanlarda enfeksiyonun daha hafif olduğunu tespit edilmiş.

20 Avrupa ülkesine ait verilerle yapılan, Covid-19 PCR testi pozitif olan, semptomlu ve semptomsuz kişilerin incelendiği, kapsamlı bir araştırmada; D Vitamini eksikliği olan ( 20 mg/ml altında) kişilerden, %92’nin hastalığı ağır geçirdiği, %84’ünde ARDS (akut akciğer hastalığı) ve yoğun bakım ihtiyacı olduğu görüldü. D vitamini normal olan ( 30 mg/ml üzerinde) kişilerde ise; hastalığı ağır geçirenlerin oranı %14, ARDS (akut akciğer hastalığı) ve yoğun bakım ihtiyacı oranı ise %4 olarak tespit edildi.

İsviçre'de yapılan bir araştırmada; Covid-19 testi sonuçları pozitif çıkan hastaların negatif çıkanlara kıyasla kandaki D vitamini düzeyinin anlamlı derecede düşük olduğu bildirilmiştir.

SONUÇ

  • D vitamini düzeylerinin düşük olması;
  • Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini artırır.
  • Covid-19 semptomlarının daha ağır seyretmesine neden olur.
  • Covid-19 hastalarında ARDS (akut akciğer hastalığı) ve yoğun bakım riskini arttırır.
  • Covid-19 hastalarında solunum cihazına bağlanma ve ölüm riskini arttırır.
***D vitamini pek yok yolla Covid-19 hastalığına yakalanma olasılığını azaltır, hastalığın daha hafif geçmesini sağlar.

ÖNERİLER

Pandemi nedeniyle vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz için D vitamini düzeylerimiz çok düşük. Son 6 ay içinde baktırmadıysanız, doktorunuza danışarak, kendinizin ve çocuklarınızın kan D vitamini düzeyinizi ölçtürün. Doktorunuz önerdiği takdirde mutlaka D vitamini takviyesi kullanın. D vitamini takviyesini ayda bir / haftada bir gibi yüksek dozlar yerine, günlük olarak küçük dozlarda almaya çalışın.

Herkese sağlıklı ve mutlu günler.

UZ. DR. DÜNDAR YAYKIRAN

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI