İSİLİK | Kardelen Tıp Merkezi
İSİLİK
COVİD 19 VE D VİTAMİNİ
29 Mayıs 2021
Güneş Çarpması
28 Temmuz 2021

İSİLİK

Sıcak yaz aylarında en sık görülen şikayetlerden biri olan, sıcak döküntüleri olarak da adlandırılan isilik, ter bezlerinden yeterince ter atılamamasına bağlı gelişen kırmızı, deriden kabarık sivilce şeklinde döküntülerdir. Bebeklerde daha sık rastlanan bir problemdir. Çünkü bebeklerin cilt gözenekleri yetişkinlere göre küçük ve dardır. Bu nedenle terlediklerinde teri vücuttan atmaları daha zordur. Küçük ve dar gözenekler tıkanır ve isilik oluşur. Oyun ve okul çocuğu yaş gruplarında da terlemeye bağlı isilik sık görülür. Basit önlemler ile genelde bir iki gün içinde düzelen isilik döküntüleri bulaşıcı değildir. İsilik, yanma ve batma (diken batıyormuş gibi) şikayetlerine neden olur.

İSİLİK NEDENLERİ?

Sıcak hava

Aşırı terleme

Bebeklerin kat kat ve sıkı giydirilmesi

Çocuklara dar, sıkı ve polyester giysiler giydirilmesi

Terleyen bebek ve çocukların terli kıyafetler ile bekletilmesi

Bebeklerde aşırı menlendirici kullanılması

İSİLİKTEN KORUNMAK İÇİN!

Bebek ve çocuklar giydirilirken hava şartları ve bulunduğu ortam mutlaka dikkate alınmalıdır.

Sıcak havalardada bebek ve çocuklar gölgede, serin tutulmalıdır.

Yaz aylarında her gün ılık su ile duş yaptırılmalıdır.

Mevsimine uygun, dar olmayan, pamuklu, ince ve ter emici kıyafetler kullanılmalıdır.

Bebek ve çocuklar terlediklerinde, terli kıyafetleri mutlaka değiştirilmeli, terin deri ile teması mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.

Yoğun nemlendirici kullanılmamalıdır.

Bebeğin alt bezi sık sık değiştirilmelidir.

İSİLİK OLDUĞUNDA NE YAPMAK GEREKİR?


İlk yapılması gerekenler, cildin temiz ve terden uzak tutulması ve sıcaktan korunmaktır. İsilik oluştuğunda, günlük duş ve serin ortamda bulunma ile çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Ancak sıcak maruziyeti, terleme ve terli kıyafetlerin değiştirilmemesi, kalın, dar ve pamuklu olmayan kıyafetlerin giydirilmeye devam edilmesi ile isilik daha ağır seyreden kaşıntılı ve su toplayan deri lezyonlarına dönüşebilir. İsilik olduğunda; çocuğunuzun cildini takip edin. Hafif seyreden isiliklerde serin tutma ve günlük duş ile isiliğin kendiliğinden düzelmesi beklenir. Ancak isilik bir iki gün içinde gerilemezse, deride iltihaplanma ve kaşıntı varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER.

UZ. DR. DÜNDAR YAYKIRAN

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI