Sağlıklı Beslenme ve Diyet
sağlıklı-beslenme-13

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Uzman diyetisyen eşliğinde kişiye özel beslenme programları ve diyet önerilerinin sunulduğu bölümümüzde önce sizi tanır sonra ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda sizin için en uygun programı belirleriz. Tüm diyet sürecinde takip ve danışmanlık alarak istediğiniz kiloya ulaşmanız ve korumanız için destek oluruz.

Haftalık Kilo Takipleri
 Sağlıklı Kilo Almak ve Vermek İçin Beslenme Planları
 Diyabet, Mide – Bağırsak ve Kalp Hastalıklarına Özel Beslenme Planları
 Gebelik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü
 Büyüme ve Gelişme Çağındaki Çocuklarda Beslenme
 Yağ – Kas – Su Ölçüm ve Analizleri
 Sağlıklı Beslenme ve Kilo Koruma Diyetleri

 

Gıda İntoleransı Belirtileri Nelerdir? Gıda İntoleransı Gıda Alerjisi midir? Gıda İntoleransından korunabilir miyiz? Gıda İntoleransının Tedavisi mümkün müdür? Beslenme ve Diyet Uzmanımız Esra Aydın Gıda İntoleransı ile ilgili tüm detayları bizlere anlatıyor.

Gıda intoleransı, gıdaların sindirim aşamasında veya sindirilememesinde bağırsaklarımızda oluşan doku harabiyetine bağlı olarak bağırsak bariyerinin bozulması sebebiyle gıdalara veya gıdalarda bulunan katkı maddelerine, ağır metallere ve boya gibi toksik maddelere karşı sindirim sistemimizin verdiği inflamatuar (iltihabi) bir yanıttır.

Gıda İntoleransı, Gıda Alerjisi Değildir!

Gıda intoleransı gıda alerjisiyle sıklıkla karıştırılmaktadır.  Alerji testlerinde immünglobülin E (IgE) denilen bir madde araştırılıyor, bağışıklık sistemine yönelik gıda intoleransı testinde ise immünglobülin G (IgG) araştırılıyor. Gıda alerjilerinde besinler diyetten çıkartılıyor ve bir daha yerine konmuyor. Bu nedenle Gıda intoleransı alerjiden farklılık göstermektedir.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

  • Obezite,
  • Kilo verirken güçlük yaşama,
  • Migren nöbetleri,
  • Sebebi belli olmayan ödemler,
  • Sindirim sisteminde gaz oluşumu,
  • Sürekli yorgunluk hali,
  • Sık sık oluşan cilt sorunları,
  • İshal ve mide problemleri,
  • Uyku düzensizliği

 

Gıda İntoleransı Tanısı Nasıl Konulur?

Gıda intoleransı testi için hastadan kan alınır ve alınan kan laboratuvarda inceleniyor. Bu işlem genellikle parmak ucundan kan alınması ile yapılmaktadır. Alınan kan laboratuvarlarda test edilir ve çeşitli gıdalara karşı oluşan immunoglobulin antikorlarının tespiti yapılır. Antikor oluşumu gözlemlenen besine karşı kişinin hassasiyeti olduğu sonucuna varılır. Alınan kanın test sonuçları ortalama olarak 15 gün içerisinde gelmektedir. Bu inceleme sırasında pek çok farklı besin bileşeninden hastanın hangilerine karşı duyarlılığı olduğuna bakılıyor

Gıda İntoleransı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransı tedavisi, test sonucundan sonra hassasiyetin görüldüğü besinlerin beslenmeden çıkarılması ya da vücudun tolere edebileceği miktarda tüketilmesiyle gerçekleştirilir. İntoleransa sebep olan besinler vücudun alması gerekenler arasındaysa o besin ya da besinlerin yerine aynı özelliklere sahip başka besinler tüketilmelidir. Sindirim sistemi de rahatlayacağından kilo verme süreci daha kolay olabilir. Ancak test sonuçlarında çeşitli besinlere karşı hassasiyet çıkabilir; özellikle maya, domates, süt, peynir, yoğurt, yumurta ve ceviz gibi besinlere hassasiyetin daha fazla olduğu görülmektedir.

Bu besinler vitamin ve minerallerden zengin besinlerdir ve vücuda birçok yararları vardır. Beslenme düzeninden tamamen çıkarılmalarının sağlığa olumlu etkilerinden çok olumsuz etkileri olabilir. Gözlemlenen şikayetler geçtikten sonra hassasiyet görülen besinler yavaş yavaş tüketilmeye başlanmalıdır.

Gıda intoleransı şikayetleriniz için merkezimizi ziyaret edebilir, kişiye özel oluşturacağımız beslenme programı ile bu rahatsızlığın kolaylıkla tedavisini gerçekleştirebiliriz.

Gıda intoleransı konusunda bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilir daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Esra Aydın

Beslenme ve Diyet Uzmanı